Latest news


- News from the industry

JIT Mech siktar på fördubblad omsättning

Kvalitetskontroll vid JIT Mech
Tack vare en långsiktig och medveten satsning mot kunder inom energi- och försvarssektorn ökar JIT Mech omsättningen kraftigt. Bolaget har tecknat ett flertal stora order under senare tid. Under åren som kommer fram till 2025 räknar JIT Mech med att fördubbla omsättningen vid sina anläggningar i Robertsfors och Örnsköldsvik.

- Att hitta kompetent personal kommer att vara nyckelfaktorn i den kommande expansionen och bolaget hoppas att många potentiella anställda ser en bra möjlighet att kunna ansluta till ett företag i stark utveckling, säger vd Per Lindqvist.

JIT Mech kommer att behöva anställa och öka personalen med 25-30 personer.

- Vi kör just nu in sin senaste investering anläggningen i Robertsfors – en avancerad flerfunktionssvarv som betjänas av en colloborativ robot. En ny robotteknik som medger en mycket mer flexibel automation som bygger väldigt mycket på samspelet mellan människa och maskin, säger vd Per Lindqvist.

JIT Mech är verksamma som en kvalificerad underleverantör inom den mekaniska verkstadsindustrin med verksamhet i Robertsfors och Örnsköldsvik och sysselsätter för närvarande 60 personer. Bolagets ledning har under en lång tid konsekvent satsat mot komplexa produkter i tillväxtbranscher och genomfört omfattande investeringar i kompetens och maskiner med denna inriktning som grund. Kunderna finns framförallt inom elkraftöverföring, förnybar energi, försvarsindustri, skogsmekanisering och entreprenad. Norrlandsfonden är en av bolagets finansiärer.

- Verksamheten drivs strukturerat och organiserat med god framförhållning. Mycket glädjande att den långsiktiga tillväxtstrategin nu ger resultat, säger Anna Asplund, Norrlandsfonden.

LATEST NEWS

- News from the industry
10/22/2025
Cisco bygger ramverk för säkrare AI-kodningKuggstängerService och kalibrering av svetsutrustning
10/21/2025
Stärker positionen inom slitagedelsteknikNordiska Villor - Hållbara hus för framtidenHSG R2 tar rörlaser­skärning till nästa nivåFull kontroll på hastighet & positionNär lunchrummet funkar, funkar arbetsdagen
10/20/2025
Legotillverkning av stålprodukterNu är vi halvvägs till mässan AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverkDu klickade på fel länk Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling
10/17/2025
Cisterner och tankarUtbildning med Zebra TechnologiesSvenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
10/16/2025
Laserskrivare eller bläckstråleskrivareNy lösning sätter global standard för hållbarhetKvar som världsledande DRAM-leverantörHåll din datasjö ren och värdefullFPT Industrial i nytt partnerskap med JCB