Latest news


- News from the industry

Duni Group medverkar på Scanpack

Det finns en Duniformmaskin för alla
Den 4 – 7 oktober i år hålls Scanpack på Svenska Mässan i Göteborg med temat hållbara förpackningslösningar och självklart kommer Duni Group att vara där med våra Duniformmaskiner och senaste förpackningsnyheter.

På Scanpack kommer vi att demonstrera vår något hårdare sida i form av vårt fantastiska förslutningskoncept Duniform. Till Svenska Mässan tar vi med oss flera av våra Duniformmaskiner, däribland en av de större maskinerna DF46 – en produkt vi annars sällan har möjlighet att visa upp. Scanpack blir alltså ett unikt tillfälle för Duni Group att visa på vår otroliga bredd och kunnighet inom förpackningslösningar.

Det finns en Duniformmaskin för alla ­– från den lilla restaurangen på hörnan och take awayhaket till storkök inom landsting och sjukhus.

Utöver våra maskiner kommer besökarna även kunna klämma och känna på kompletterande hållbara förpackningsnyheter som HMR-fibertråg, Brick, CPET-tråg och Side dish som alla är helt CO2-neutrala.

Förra Scanpackmässan hölls senast 2018 och äntligen blir det av igen efter flera år av restriktioner. Vi kommer att vara på plats tillsammans med över 400 utställare från 55 olika länder för att nätverka, göra affärer och ta del av innovativa nyheter inom branschen. Här samlas ledande varumärken, grossister, återförsäljare och leverantörer inom förpackningsdesign, material, teknik, utrustning, produktionsmetoder och logistik.

Vill du besöka mässan? Köp din entrébiljett här!

Välkommen till monter D02:12 och säg hej!

LATEST NEWS

- News from the industry
3/19/2026
ISCAR TRIDEEPKolmården byter UTV till CorvusDatadriven SEO driver fler affärerGummikomponenter för försvarsindustrinKombimaskin med fem funktioner
3/18/2026
ISCAR QUICK-THREAD Multitandade gängskärNytt innovativt trådlöst säkerhetssystemElmontörsutbildning för kvinnor återvänderSäkerhet i solcellsanläggningarRätt klimatlösning för ditt elskåp
3/17/2026
Gummikomponenter för medicinindustrinPackstationer som gör jobbet enklareMobila maskiner kräver robusta lösningarFortinet lanserar FortiOS 8.0Globalisering och lokal produktion
3/16/2026
Samarbete som driver ALPHAs utvecklingCondair tilldelas BIM Leadership AwardAtt bygga en hållbar framtidVarför luften i förskolor är avgörande
3/13/2026
Snart 40 år med OKSNyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
call