Latest news


- News from the industry

MATRIX-nyheter från ISCAR Sverige

För snabbare och bättre hantering
MATRIX verktygshantering har marknadens bästa och mest kraftfulla mjukvara som ger en mängd fördelar för användaren. Nu kommer denna mjukvara uppdateras och bli ännu bättre.

Ny mjukvara
MATRIX senaste mjukvaruuppdatering version 7.7 låser upp snabbare databehandling, ger förbättrad rapportering och en ännu smidigare användarupplevelse.

- Rapportering, som alltid varit en styrka i vår mjukvara, har nu blivit ännu bättre och mer användarvänlig, säger Mikko Peri, produktspecialist för MATRIX på ISCAR Sverige. Fler rapporter, fler val per rapport och även möjligheten att sammanfoga flera rapporter till en!

Mjukvaran är kompatibel med dom senaste uppdateringarna från Microsoft och även med alla våra skåp, både befintliga och med kommande nyheter.

- Håll utkik under våren, säger Kristoffer Järlid, produktspecialist MATRIX.

Webbinarier
ISCAR Sverige har med sina två produktspecialister för MATRIX, Mikko Peri och Kristoffer Järlid, genomfört webbinarier med olika teman för befintliga användare av MATRIX. I skrivande stund är 3 av 4 tillfällen genomförda och intresset har varit stort bland kunderna. Totalt har Iscar Sverige sålt ca 250 skåp i Sverige så underlaget för webbinarierna finns definitivt. Genomgångarna har handlat om ämnen så som Rapporter, Analysverktygen och Hantering av lagerplatser. Dessa webbinarier finns att titta på även i efterhand för den som missade något tillfälle.

Skåpvarianterna är redan många med otaliga konfigurationsmöjligheter och snart kommer ytterligare ett nytt skåp att introduceras – MATRIX 360, berättar Mikko och Kristoffer.

Contact information

Mailing address
Box 845
75108 Uppsala
Visiting address
Kungsängs­vägen 17 B
75108 Uppsala
Region
Uppsala
Uppsala county
Sweden
Organization id:
556296-8858
Founded: 1987
Employees: 42
English description is missing, swedish description below.

Välkommen till Iscar Sverige AB

Iscar Sverige AB säljer och marknadsför Iscar hårdmetallverktyg för skärande bearbetning till svensk verkstadsindustri.

arrow_downwardSee below for more information about our business.

Certifications

ISO 14001:2015 – ISO 9001:2015

Contacts

Annika Peterson
018-66 90 64
Weine Werlevik
018-66 90 61
Catrin Wiberg
018-66 90 70
Hannes Strache
070-2440468
Björn Håkansson
018-66 90 60
076-3978397

Videos

Verktygshantering med MATRIX från Iscar - sänk kostnader, säkra produktion och effektivisera inköp

Verktygshantering med MATRIX från Iscar - sänk kostnader, säkra produktion och effektivisera inköp
Val av metod vid spårupptagning i svarv
Iscar - utveckling bortom gränserna
NEODO - ger exakt 90° hörn
Introduktion till NEOLOGIQ
Tekniksnack på svenska - ISCAR SumoCham

LATEST NEWS

- News from the industry
2/27/2026
Klaravik bryter ny markCatalyzO2 lanserar ny DO-sensorCognizant och Wallenius Wilhelmsen tecknar avtalNytt samarbete för centimeterprecisionRed Hat och NVIDIA lanserar AI-plattform
2/26/2026
OEM Automatic på mässåret 2026Månadens lagermaskinMätning för hållbarhetFem funktioner i en maskinGravlund investerar i sina kunder
2/25/2026
Avancerade rörsystem och tankarSnart 20 år i samarbete med EU RobotserviceRökutsug avgörande för svetsventilationSeal Partner – En del av TeknikprodukterSoft Touch AB blir officiell Jokasafe-representant
2/24/2026
En snabb lösning när det brinner i knutarnaErgonomi för hela arbetsplatsen
2/23/2026
Smartare användning av lagerytorDGJ Engineering stärker sin tillverkningskapacitetVinterdrift utan avbrott Rekordförsäljning för baklastareAI och molnteknik räddar korallrev
call