LATEST NEWS

- News from the industry

Lecsa Mekan – växer på flera håll

Lecsa som företag är just nu i en utvecklingsfas, på många plan. Vi anställer, investerar i maskiner och är på gång att utöka våra lokaler.

Arbetsstyrkan har dubblats på kort tid, från tre till sex stycken.

Vi har tagit in Sophie och Sofie utifrån på operatörs- och ställarsidan, och sonen Joakim har stärkt upp begreppet familjeföretag ytterligare.
Han är servicetekniker och duktig både på maskiner och bilar så honom ser vi inte till så ofta, han är oftast ute på kunduppdrag.
I och med hans kunskap har verksamheten ytterligare ett ben att stå på.

I dagarna har vi dessutom beställt ytterligare en svarv, en Hyundai Wia TTSY 1600. Den är - liksom den TTSY 1800 som är vår förra investering - utrustad med dubbla revolvrar och spindlar och kommer bli en efterlängtad tillgång i maskinparken.

Vi är i en situation som kräver mer maskinkapacitet för att möta efterfrågan och vi skulle eventuellt behöva anställa fler, främst kunniga CNC-operatörer, säger Peter Andersson, VD och produktionsansvarig på företaget.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lecsa Mekan AB
0370-740 80, 0708-47 36 85
bitte@lecsa.se
www.lecsa.se
Contact information
Mailing address
Åker Korsbogärdet 2
56892 Skillingaryd
Visiting address
Åker Korsbogärdet 2
56892 Skillingaryd
Region
Vaggeryd
Jönköpings county
Sweden
Organization id:
556402-8289
Founded: 1990
Employees: 6
English description is missing, swedish description below.

Välkommen till Lecsa Mekan AB!

Lecsa Mekan är beläget mitt i den bygd som influerats av den beryktade Gnosjöandan, närmare bestämt i Åker mellan Skillingaryd och Hillerstorp, utmed väg 152. Med närheten till E4:an och Värnamo och Jönköping inom bekvämt avstånd, så finns alla möjligheter till goda kommunikationer

- Vi hjälper dig med skärande bearbetning i metall och plast.

- Vi strävar efter att ha en nära kontakt med dig som kund, dina önskemål är den styrande faktorn i vår tillverkning.

- Vi arbetar efter devisen att tillfredsställa de behov som dyker upp, vare sig det gäller stora serier eller enstaka prototyper.

Välkommen att kontakta oss!

Related keywords

machining, milling, turning

Certifications

AAA

Contacts

Britt-Louise Blansch
0708-47 36 85

LATEST NEWS

- News from the industry
4/25/2025
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg
4/24/2025
Elektrisk kantpress Luftkvalitet nyckel till bättre hotellmiljö Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter
4/23/2025
Förbättra greppet och säkerheten Möt experterna på platsInspektera med en Ferret!Maskinmässan i ArlandastadVerizon cybersäker­hetsrapport 2025
4/22/2025
Investera smart: Olsons + LVD i samarbeteUpptäck våra mest prisvärda skrivbordShimada-CNC svarvar Laddlösningar för en ren framtidBredel Heavy Duty-pump
4/21/2025
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad