LATEST NEWS

- News from the industry

Laserimpregnering

En framgångsrik ytbehandlingsmetod
Metoden ger en extrem nötningsbeständighet hos metalliska material som saknar motsvarighet i traditionella metoder. Det är en framgångsrik ytbehandlingsmetod för komponenter som utsätts för slitage och stora påfrestningar tillsammans med höga temperaturer eller korrosiv miljö.

Det kan till exempel vara produktionsutrustning i valsverk eller slitageutsatta verktygsytor. Laserimpregnering ger en extrem, lokal hårdhet vilket medför att man kan vara mer generös i valet av grundmaterial. Exempelvis går det att använda ett billigare råämne som ett mjukare grundmaterial vilket är bättre ur bearbetnings- och vibrationssynpunkt. Trots det erhåller man önskad hårdhet där det krävs.

Laserstrålen smälter grundmaterialet och keramer/hårdmetaller tillförs in i det smälta grundmaterialet som därefter stelnar.

Tveka inte att ta kontakt med oss för att diskutera just er unika produkt, tillsammans kan vi göra den ännu bättre!

Läs mer på:
www.duroclasercoating.com
Contact information

Duroc Laser Coating AB

Mailing address
Fabriks­vägen 16
97254 Luleå
Visiting address
Fabriks­vägen 16
97254 Luleå
Region
Luleå
Norrbottens county
Sweden
Organization id:
556619-9328
Founded: 1987
Employees: 12
English description is missing, swedish description below.

Välkommen till Duroc Laser Coating AB!

Vi på Duroc Laser Coating erbjuder reparation av stålytor och nytillverkning av kundunika ytbehandlade komponenter i små och stora serier. Ytor utsatta för slitage, värme eller korrosion återställs och förstärks med hjälp av laserpåsvetsning, laserimpregnering eller laserhärdning. Vi hanterar allt från enstaka gram till flera ton, diametrar upp till två meter och längder upp till 15 meter.

Våra kunder finns bland annat inom kraft-, gruv/stål-, papper/massa-och processindustrin.

Laserytbehandlingsmetoder
-Lasersvetsning
-Laserimpregnering
-Laserhärdning

Se mer info på hemsidan!

Välkommen att kontakta oss!

Certifications

ISO 14001:2015 – ISO 3834-2:2005 – ISO 9001:2015

Contacts

Joachim Andersson
+46 (0)70- 673 05 45
Krister Lundström
+46 (0)70-6506382
Lukas Johansson
+46 (0)70 593 90 51

LATEST NEWS

- News from the industry
4/25/2025
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg
4/24/2025
Elektrisk kantpress Luftkvalitet nyckel till bättre hotellmiljö Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter
4/23/2025
Förbättra greppet och säkerheten Möt experterna på platsInspektera med en Ferret!Maskinmässan i ArlandastadVerizon cybersäker­hetsrapport 2025
4/22/2025
Investera smart: Olsons + LVD i samarbeteUpptäck våra mest prisvärda skrivbordShimada-CNC svarvar Laddlösningar för en ren framtidBredel Heavy Duty-pump
4/21/2025
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad