Latest news


- News from the industry

Amada automation effektivitetsutställning

Amada Scandinavia Öppet Hus 6-7 Mars 2025
Vi på AMADA Scandinavia är glada att kunna bjuda in till ännu en temadag, efter framgångarna med våra tidigare utställningar. Den 6 samt 7 mars kommer vi att presentera vårt innovativa TKII 3015 EU-system för flexibl detaljsortering. Detta anmärkningsvärda automatiserade system fungerar sömlöst med ASFII 3015 EU- tornlösning och kommer att kopplas till vår VENTIS-AJe 6kW, den största innovationen inom fiberlaserskärning. TKII EU är utformad för att hantera detaljer med intrikata former och stor vikt, med hjälp av automatisk plockning, sortering och stapling av laserskurna komponenter.

Under ert besök kommer ni ha möjligheter att få livedemos av olika kantpressar, inklusive premium HG-1303 med hybridteknologi för hastighet, dynamik och noggrannhet; HRB-1003ATC med en automatisk verktygsväxlare för att minska ställtiderna och HRB-1303, perfekt för förbättrad noggrannhet och låg energiförbrukning, med en plåtföljare som möjliggör bekväm bockning av stora/tunga detaljer med en enda operatör. Vi kommer även att presentera fiberlasersvetsmaskinen FLW-Le, idealisk för svetsning av rostfritt stål i livsmedel- och medicinindustrin.

Vilken spännande laguppställning!

Vi bjuder in er att deltaga på premiären TK II EU för att uppleva de kraftfulla fördelarna med automatisering som ökar produktiviteten, minskar kompetensgapet och minskar ledtiderna. Detta är ett evenemang du inte får missa!

Vårt tidigare evenemang fylldes på snabbt, så BOKA NU!

KLICKA HÄR FÖR ATT REGISTRERA

För mer information, kontakta gärna er lokala AMADA representant eller ring kontoret i Alingsås på tfn 0322-209 900

Contact information

Mailing address
Borgens Gata 16-18
44139 Alingsås
Region
Alingsås
Västra Götalands county
Sweden
Organization id:
556402-5814
Founded: 1991
Employees: 25
English description is missing, swedish description below.

Välkommen till Amada Scandinavia AB.

Vi är leverantör av plåtbearbetande produktionsutrustning från en av världens största tillverkare, japanska Amada. Företaget bildades 1991 i Sverige och är beläget i Alingsås. Vi erbjuder ett komplett program av plåtbearbetningsmaskiner. Där ingår CNC-styrda revolverstansmaskiner, laserskärmaskiner, kantpressar, automatiseringsutrustning, gradsaxar, verktygsslipar och mjukvaror.

AMADA Group har varit verksamma i Europa i över 40 år och kombinerar tradition med japansk erfarenhet och bästa europeiska know-how. Ett åtagande som gruppen genomförde genom att 2013 inrätta det europeiska huvudkontoret, AMADA EUROPE.

Det nya huvudkontoret har blivit en samlingspunkt för koncernens europeiska strategier, samordning av synergier mellan filialer och tillhandahåller idag riktade, innovativa lösningar för våra kunder. AMADA har idag 10 filialer i 13 länder i Europa med 8 produktionsanläggningar och 1 500 anställda som betjänar cirka 30 000 kunder.

arrow_downwardSee below for more information about our business.

Contacts

John Wallace
0322 28 50 83
Per Andersson
0708 998 682
Per Nilsson
0708 998 660
Anders Erixon
0708 998 663
Daniel Ljung
0708 998 674

Videos

The Engineering AMADA 2020

The Engineering AMADA 2020
AMADA HFE3i High Tonnage Pressbrake

LATEST NEWS

- News from the industry
2/27/2026
Tre vanliga misstag vid val av transmission Hur du framtidssäkrar ett enskilt avloppFördelarna med en lasersvetsmaskin Olsons levererar LVD-kantpress till RobotecDotterbolagets rekordaffär
2/26/2026
OEM Automatic på mässåret 2026Månadens lagermaskinMätning för hållbarhetFem funktioner i en maskinGravlund investerar i sina kunder
2/25/2026
Avancerade rörsystem och tankarSnart 20 år i samarbete med EU RobotserviceRökutsug avgörande för svetsventilationSeal Partner – En del av TeknikprodukterSoft Touch AB blir officiell Jokasafe-representant
2/24/2026
En snabb lösning när det brinner i knutarnaErgonomi för hela arbetsplatsen
2/23/2026
Smartare användning av lagerytorDGJ Engineering stärker sin tillverkningskapacitetVinterdrift utan avbrott Rekordförsäljning för baklastareAI och molnteknik räddar korallrev
call