Latest news


- News from the industry

Årets techtrender inom detaljhandeln

Gamification och nya AI-möjligheter
Under 2024 kommer den tekniska utvecklingen att fortsätta prägla många områden inom detaljhandeln. Vi bör särskilt hålla ögonen på de möjligheter som gamification och nya AI-stödda funktioner för med sig. Detta är några av de trender som James Hughes, Retail CTO i Europa för Verizon Business, spår kommer att forma detaljhandeln i år.

2024 blir året för storskalig gamification
Medan vissa företag redan har integrerat gamification i sina strategier kommer trenden att öka markant under 2024. Hittills har vi sett hur gamification som drar nytta av nya web3-teknologier har använts i marknadsföringskampanjer. Detta tillsammans med tekniker som hologram, AR och andra digitala tillgångar tar det hela till nästa nivå.

Förra året var flera lyxmärken ledande kring att utnyttja möjligheterna med web3-teknologier, men fler utvecklingsmöjligheter för detaljhandlare kommer i år att bidra till ökad gamification-spridning. Detaljhandlare som verkar i större skala, inklusive stormarknader och FMCG-aktörer, förbereder sig för samarbeten kring upplevelser med element av gamification. Det handlar inte bara om att skapa engagemang, utan även om dess potential att påverka lojalitetsprogram. De detaljhandlare som kommer igång snabbt kommer att dra till sig både uppmärksamhet och kunder.

AI-stödda funktioner med ett syfte
Användningen av AI inom detaljhandeln har pågått i flera år nu och betydande investeringar har gjorts för att kunna dra nytta av data och uppnå konkreta resultat. I år förväntar vi oss att se resultaten av dessa ansträngningar.

Detaljhandlare kan använda AI för att förutse kundpreferenser och trender med större precision. Det handlar om att träffa rätt. Överproduktion kommer leda till överskottslager. Detta ökar inte bara detaljhandelns koldioxidavtryck, utan resulterar även i minskade fullprisförsäljningar Å andra sidan kommer underproduktion att resultera i förlorade möjligheter och missnöjda kunder.

AI blir ett verktyg som möjliggör noggrannare avvägning av produktions- och lagerbehov, så att det mer exakt kan anpassas till efterfrågan och bana väg för optimering genom hela leveranskedjan.

Contact information

Northern Link PR i Sverige AB

Mailing address
Banér­gatan 12
11523 Stockholm
Region
Stockholm
Stockholms county
Sweden
Organization id:
556834-7198
Founded: Not specified
Employees: Not specified
English description is missing, swedish description below.

Välkommen till Northern Link PR.

Vi hjälper företag med nordiska ambitioner.
När det gäller PR och kommunikation, strävar Northern Link PR att vara det bästa valet för företag med svensk eller helt nordiska ambitioner.

Vi ser vikten av meddelanden, strategi och taktik som är nära i linje med dina affärsmål. Därför har vi etablerat kompetens inom en rad tjänster som kan utvecklas och anpassas beroende på din unika situation.

Välkommen att kontakta oss.

Contacts

Jan Fredriksson
Managing Director
+46 70 716 00 68

LATEST NEWS

- News from the industry
11/20/2025
Så föddes TRXSvenskar litar på AI inför köpBristande insyn försvårar regelefterlevnadDell och NVIDIA fördjupar AI-samarbetetSvenska företag halkar efter i AI-sök
11/19/2025
ISCAR DOVEIQTURNGöteborg får sin första stolsliftHelhetsgrepp som höjer skydd och beredskap
11/18/2025
Industriföretag vid ett nytt vägval i ekonominErfarenhet ger robusta pumplösningarBra pris viktigast för verkstadsvalCentralproduktion – Innovation i framkantKingston lanserar dubbel portabel SSD
11/17/2025
WEG driver Industry 4.0 med dubbel strategiBatteridrivna maskinerKvalitetssäkrade begagnade maskinerLovato ME-serien Könsnormer hämmar kvinnors AI-karriärer
11/14/2025
Industriföretag varnar för skenande elpriserVälj rätt växelenhet för din applikationSBA Teknik skalar upp produktionenWiberger certifieras enligt ISO 9001 och 14001ADR 1.3 – Farligt gods