LATEST NEWS

- News from the industry

Volvo CE lanserar Collision Mitigation System

Med aktiv bromsning för hjullastare
Det nya tillvalet Collision Mitigation System (CMS) för Volvos hjullastare är ett aktivt bromssystem som använder radar och RBB-funktioner. Systemet arbetar vid backning oberoende av växelspakens läge och bromsar aktivt maskinen om ett hinder upptäcks i närheten.

Föraren har fortfarande fullt ansvar för maskinen och bör alltid vara medveten om sin omgivning. CMS hjälper till att förhindra eller minska påverkan av en kollision, beroende på maskinens hastighet och markförhållanden, i händelse av bristande uppmärksamhet från föraren.

Med introduktionen av CMS kommer radaralternativet att få en uppdaterad sensor med ett bredare synfält på 150° jämfört med täckningen på 90°med den tidigare radarn.

Systemet finns tillgängligt hos Swecon för Volvos hjullastare i storlekarna L110H till L260H.

Funktion:

• Stöttar föraren vid backning av maskinen, när bristande uppmärksamhet kan orsaka en incident
• Ny radarsensor med bredare synfält på 150°
• Egenutvecklat system från Volvo

Fördelar:

• Systemet kan förhindra eller minska effekten av en kollision
• Systemet reagerar oavsett förhållanden
• Funktioner enligt ISO 21815_1-standarden

Mikael Nordell
Produktspecialist dumprar, tipptruckar och hjullastare
mikael.nordell@swecon.com
+46105563473

LATEST NEWS

- News from the industry
8/29/2025
Specialanpassade hydraulcylindrarBra att veta om fläktmotorerPassivering med fokus på hållbarhetLasersvetsning med Denali WeldFlismaskiner från Bernards
8/28/2025
Säkerhetsklassad USB-enhet i toppnivåSkyddsutrustning för blästringSkärande verktyg för precision och hållbarhetSnäckväxlarHälsosam färgsättning för framtidens tandvård
8/27/2025
Besök Iscar på EMO i HannoverFå ut mer av din robotPionjärer inom materialNytt namn, samma pålitliga lösningar! Färgade undertak lyfter både design och akustik
8/26/2025
Scantruck visar nyhet på Entreprenad LiveBärbara mätareVägen till en välmående arbetsplats
8/25/2025
Kantvikmaskiner från Savika Trygga byggnader krävs i förändrat klimatCognizant slår rekord med globalt AI-hackathonBygga förtroende digitalt: