Latest news


- News from the industry

Vimek Fire Box

Eftersläckningsutrustning för skogsägare
Under Elmia Wood premiärvisades den första Fire Boxen. Nyfikenheten kring produkten under mässan var hög då den på förhand inte annonserats av företaget.

Vimek Fire Box innehåller förutom en vattentank även lämpliga handverktyg för eftersläckningsarbete av skogsbränder. Det finns också gott om utrymme för personlig skyddsutrustning. Fyllning av den 800 liter stora tanken genomförs enkelt med den bensindrivna pumpen. Slangarna är av hög kvalitet och har ”brandkårs-koppling” för att även kunna kopplas ihop med räddningstjänstens slangar. Vatten töms genom kran, sprutmunstycke eller med en spridarramp som fästes baktill på Vimek Fire box.

Utvecklingen av utrustningen har skett i samarbete med skogstekniska klustret och projektet SNI (Skogens Nya Innovationer) där flera skogsbolag är med och stödjer innovationer och utveckling.

Produkten är framtagen att passa till samtliga 6-hjuliga skotare från Vimek tillverkade efter 2007. Boxen lyfts enkelt av och på maskinen med kranen. Ett mindre antal Vimek Fire Box står redo för leverans redan nu.

Vi tror att produkten skapar en trygghet hos skogsägare som vill ha en egen enkel och smidig grundutrustning för att göra en snabb första insats vid skogsbrand samt eftersläckningsarbete, säger Johannes Nilsson, VD på Vimek.

LATEST NEWS

- News from the industry
2/27/2026
När mörkret blir en arbetsmiljörisk Tillbehör och slitdelar för MIG/MAG och TIGTre vanliga misstag vid val av transmission Hur du framtidssäkrar ett enskilt avloppFördelarna med en lasersvetsmaskin
2/26/2026
OEM Automatic på mässåret 2026Månadens lagermaskinMätning för hållbarhetFem funktioner i en maskinGravlund investerar i sina kunder
2/25/2026
Avancerade rörsystem och tankarSnart 20 år i samarbete med EU RobotserviceRökutsug avgörande för svetsventilationSeal Partner – En del av TeknikprodukterSoft Touch AB blir officiell Jokasafe-representant
2/24/2026
En snabb lösning när det brinner i knutarnaErgonomi för hela arbetsplatsen
2/23/2026
Smartare användning av lagerytorDGJ Engineering stärker sin tillverkningskapacitetVinterdrift utan avbrott Rekordförsäljning för baklastareAI och molnteknik räddar korallrev
call