LATEST NEWS

- News from the industry

Små insatser stärker biologiska mångfald

Stora effekter genom enkla åtgärder
Med hjälp av systematisk datainsamling, lokala biodiversitetsambassadörer och praktiska åtgärder som strategisk plantering stärker wienerberger den biologiska mångfalden vid sina tegelbruk – en del av ett långsiktigt globalt hållbarhetsinitiativ som nu börjar ge konkreta resultat.

Tegelföretaget wienerberger arbetar aktivt för att skydda och främja biodiversiteten runt sina tegelbruk. Bakom insatserna ligger en tydlig ambition: att kombinera lokal närvaro med en gemensam nordisk strategi för att skapa mätbar och positiv förändring i naturen.

Ett av de tydligaste resultaten hittills kommer från Danmark, där medarbetare har utbildats till så kallade biodiversitetsambassadörer. Genom att följa fasta rutter vid tegelbruken i bland annat Sønderjylland, Fyn och Thy har man tre gånger per år mätt förekomsten av fjärilar, bin och fåglar. Mellan 2023 och 2024 har en genomsnittlig ökning på 1 % noterats, med en markant uppgång på 10 % vid Vesterled Teglværk. Dessutom har wienerberger-koncernen globalt förbättrats med 5 % under samma period.

Bland de lokala åtgärderna finns att omvandla gräsytor till blomrika miljöer, sätta upp fågelholkar och insekthotell samt plantera mer varierad vegetation.

- Vår metod är inte perfekt, men det är en viktig början på ett utvecklingsarbete som fortsätter under de kommande åren. Genom att mäta förändringar tvingas vi också agera. Det driver på vårt arbete med att skapa nya naturområden, plantera träd och använda data som ett verktyg för verklig förändring, säger Kristian Knorr Svane, nordisk hållbarhetschef på wienerberger.

Ett nordiskt åtagande för framtiden
Biodiversitetsarbetet i Danmark är en del av ett bredare nordiskt och internationellt åtagande, där wienerberger har som mål att öka den biologiska mångfalden med 10 % fram till 2026 – genom löpande mätningar och i samarbete med externa biologer. Parallellt fortsätter arbetet med trädplantering – ett träd per anställd och år fram till 2026, totalt 100 000 träd.

- Under 2024 planterades 2 300 träd i Anebjerg Folkeskov i Danmark samt ytterligare 2 300 träd i Litauen. Danmark valdes ursprungligen som startpunkt eftersom landet har den lägsta andelen skogsmark i Norden, men nästa större plantering sker i Norge under nästa år, säger Kristian Knorr Svane.

Även företagets hantering av lertäkter sker med fokus på hållbar återställning. När lerbrytningen avslutats återställs områdena i samarbete med lokala myndigheter, och omvandlas till våtmarker, gräsmarker eller rekreativa naturområden.

- Vi arbetar med mark, råmaterial och naturresurser. Det innebär ett ansvar – inte bara att minska vårt avtryck, utan också att bidra positivt till de lokalsamhällen där vi är verksamma. När vi stärker den biologiska mångfalden skapar vi inte bara bättre livsmiljöer för växter och djur – vi bygger också starkare relationer till de samhällen vi är en del av, avslutar Kristian Knorr Svane.

LATEST NEWS

- News from the industry
5/30/2025
Därför växlar nikotinindustrin upp Kraftfull dammbekämp­ning med WLP Loncin motorer Drömmen om ett hem i harmoniGummibeläggningar
5/28/2025
Använder ni pulver i er produktion?Kostnadsfritt webinar den 3:dje juniFörläng livslängden på rostfritt stål En sån parakeringspremiärEtt bra lunchrum ger bättre arbetsdag
5/27/2025
Automatisk återställning av jordfelsbrytareHibouAir förbättrar miljöinspektionsrapporterExklusiv kampanj på silikonfettSeco Rnda 20 för bättre grovbearbetningDell och NVIDIA lanserar AI-lösningar
5/26/2025
FDA-godkända kompo­nenter för säker hygienPresona hjälper DS Smith halvera elräkningenAnalysinstrument för industriell precisionSkyddsdräkter för riskmiljöerFramtidens fastighetsteknik i fokus
5/25/2025
Tillförlitliga lager för tunga industrimiljöer