LATEST NEWS

- News from the industry

Ramirent öppnar nytt kundcenter i Kungsbacka

Nytt maskinuthyrningscenter utanför Göteborg i höst
Under hösten öppnar maskinuthyrningsföretaget Ramirent nytt kundcenter i Kungsbacka utanför Göteborg. Totalt kommer Ramirent då ha ca 80 kundcenter runt om i landet.

Nyligen blev det klart att Ramirent öppnar sitt första kundcenter i Kungsbacka. Planen är att det ska slå upp portarna för kunder under senare delen av hösten.

– Vi har tittat på möjligheten att öppna i Kungsbacka en längre tid, och nu hittade vi äntligen en fastighet och adress som passade bra. Vårt nya kundcenter ligger på Kabelgatan, centralt i Kungsbacka, vilket gör det lätt för alla våra bygg- och industrikunder att besöka oss, säger Robert Carlsson, distriktschef i Göteborg.

Ramirent tar över en befintlig lokal som senast använts av en bilvårdsfirma. Nu ska den 1000 kvadratmeter stora lokalen på den totalt 4000 kvadratmeter tomten, göras om för att passa Ramirents verksamhet. Utöver ett stort utbud av byggmaskiner kommer här även finnas liftar och tunga anläggningsmaskiner som dumprar last- och grävmaskiner, för att matcha behovet hos såväl stora som små byggkunder.

– Kungsbacka är en expansiv kommun där det händer mycket inom såväl bostadsbyggandet som satsningar på kommersiella fastigheter. Vi har redan idag kunder härifrån som besöker våra kundcenter runt om Göteborg och de är förstås väldigt glada över att vi öppnar närmare dem till hösten, säger Robert Carlsson.

Ny kundcenterchef för Kungsbacka blir Camilla Thellman, som tidigare varit kundcenterchef på Ramirent Ringön och i Sisjön.

LATEST NEWS

- News from the industry
12/19/2024
Cisco öppnar ny Point of Presence (PoP) i SverigeNya kampanjen från ökända hotaktören Erfaret rörföretag väljer tappvattensystem
12/18/2024
Bredbandsputsar för träbearbetning Dematek fyller 30 årStandardpallarMeteorologiska instrument 2024 i backspegeln
12/17/2024
Engångspallar för industrin Testade packningar ökar säkerhetenLOGIQUICK TOUR – Bearbetar du intelligent?Endast en av fyra använder AI på jobbetEn tradition värd att återbruka
12/16/2024
Optimerad smörjning med fettflödesmätare EUR-pallarSCN utsedd till representantCountry Manager blickar tillbaka på året Många företag utsatta för bedrägeriförsök
12/13/2024
Industritorget fortsätter sin starka tillväxtresa Vi har spännande nyheter! Säkerhet på jobbet Nytt: Fronius CMT Additive ProHåll dig frisk med HibouAir