Latest news


- News from the industry

Nyheter från Bryssel

Avskogningsförordningen skjuts fram!
EU:s avskogningsförordning (EUDR) skjuts framåt ett år. Det meddelade EU-kommissionen igår. Tanken var att den skulle träda ikraft redan nu vid årsskiftet.

– Många av våra medlemsföretag har varit oroliga för hur EUDR skulle fungera i praktiken. Det finns varken svensk lagstiftning eller tillämpningsföreskrifter på plats. Trots det kan de företag som inte följer EUDR riskera böter. För rättssäkerheten är det enda rätta att skjuta fram ikraftträdandet, säger Anna Törner, VD på Svebio.

EUDR:s syfte är i.f.s. behjärtansvärt, att stoppa avskogning i känsliga områden som t.ex. Amazonas och Borneo, men kan få stora administrativa konsekvenser för de företag som importerar t.ex. träprodukter och biomassa. Genomförandet av EUDR har varit väldigt forcerat och de flesta av EU:s medlemsstater har inte hunnit ta fram lagstiftning och system för att tillämpa reglerna.

– Nu får de svenska företagen och myndigheterna mer tid att förbereda sig. Det föreslås att EUDR ska träda i kraft den 30 december 2025 för stora företag och den 30 juni 2026 för mikroföretag och små företag. Förhoppningsvis räcker de extra 12 månaderna som infasningsperiod för att säkerställa ett korrekt och effektivt genomförande, avslutar Anna Törner.

LATEST NEWS

- News from the industry
2/10/2026
Design in i minsta detalj
2/9/2026
Teknikprodukter satsar i JönköpingDold risk i källare och förrådStålkompensatorer i industrinPEAK släpper ny version av CAN-mjukvaraPalo Alto stärker Next­Wave-partnerprogram
2/6/2026
Renovera eller köpa nytt?Southco utvecklar blind­matning för datacenter
2/5/2026
Skydda dina befintliga kablarGravlund effektiviserar massproduktionSäker industriVarför använda mötesbokning
2/4/2026
Wiberger utökar sortimentet med kullagerSå skapar Olsons hel­heten på Elmia Plåt 2026Meltolit stärker sin position inom TIG TitanCybersecurity Event 2026Kompetensbrist utmanar säkerhetsbranschen
call