LATEST NEWS

- News from the industry

Nya nödutrymnings­beslag från ASSA ABLOY

ASSA ABLOY lanserar rostfria beslag för slagdörrar
ASSA ABLOY utökar sitt sortiment med nödutrymningsbeslag. Nu kommer ASSA ABLOY 179 RF. Beslagen är tillverkade i rostfritt stål och finns i flera utföranden och modeller. De är avsedda för utåtgående slagdörrar i utrymningsvägar och är certifierade enligt SS-EN 179.

Fakta och egenskaper
• Material: rostfritt stål.
• Modeller: 179A, 179B, 179F, 179G, 179G-2 och 179I.
• Alla trycken fastmonterade i långskylten i fabrik.
• Två olika utföranden på trycket: rör eller plant.

ASSA ABLOY har ett brett sortiment av nödutrymningsbeslag för slagdörrar i såväl modul- som smalprofilutförande.

Klicka här för att läsa mer

Contact information
Mailing address
Klarabergs­viadukten 90
11164 Stockholm
Region
Stockholm
Stockholms county
Sweden
Organization id:
556059-3575
Founded: 1954
Employees: 46928
English description is missing, swedish description below.

Välkommen till ASSA ABLOY

Världsledande inom lås- och dörrlösningar

ASSA ABLOYs vision är att vara den mest innovativa leverantören av totala lås- och dörrlösningar för att kunna leverera bekymmersfria, trygga och väldesignade säkerhetslösningar som ger ett verkligt mervärde till kunderna.

Contacts

Ann Holmberg
-

Videos

We open doors for you

LATEST NEWS

- News from the industry
3/4/2025
Välkommen att besöka vår monter F:10 Verdion lanserar ny logistikpark i GöteborgDatahanteringens utveckling under 2025Forskaren nominerad till Årets Bygge 2025
3/3/2025
13 miljoner attacker Tillit – nyckeln till snabb AI-utveckling
2/28/2025
Jon Stenberg och Technor lanserar nytt bolagInstallationstestare för säkra installationerMIG/MAG-svetsning Innovativa gasblandningslösningar Emballage för säkra och effektiva transporter
2/27/2025
Ankare till startmotor Gasolbrännare Rätt blästermedia för effektiv ytbehandlingServa dina maskinerAndningsskydd
2/26/2025
ProduktnyhetRobotsvetsningDenaliweld svetshjälm Framtidens produktionsutvecklingLidalco har skrivit avtal med Cembre