LATEST NEWS

- News from the industry

Hållbar svart zink för tuffa miljöer

Ny ytbeläggning skyddar mot väder och vind
Nu blir det enklare att använda svart zink i områden med mycket salt och fukt i luften. Zinktillverkaren Rheinzink har utvecklat en ny ytbeläggning som är extra väderbeständig och skyddar mot vita utfällningar. Den tåliga ytan gör det möjligt att använda svart zink i fler typer av byggprojekt, även i utsatta miljöer som vid kusterna.

Rheinzink har utvecklat en avancerad ytbeläggning som skyddar mot vit utfällning i upp till 25 år – även under krävande väderförhållanden.

- Vi är glada att kunna erbjuda en svart zink med extra färgstabil yta, som har varit efterfrågad bland annat av arkitekter. Även om vita utfällningar inte påverkar zinkens funktion kan det vara en estetisk utmaning – särskilt på mörka ytor, säger Kari Koskinen, regionchef och teknisk expert på Rheinzink för Sverige, Finland och Norge.

Vit utfällning har hittills varit en risk i kustområden med hög salthalt i luften. Detsamma gäller för stuprör under takutsprång, där vitrost inte naturligt sköljs bort.

Först på marknaden
Ytbeläggningen är den första i sitt slag på marknaden och lanseras i serien GRANUM EXTRA, som Rheinzink producerar själva. De nya egenskaperna gör zinken enklare att använda, särskilt i utsatta miljöer där det ställs höga krav på både estetik och hållbarhet:

- Svart zink har ett elegant och samtidigt tidlöst och modernt uttryck, som många arkitekter vill använda. Det är ett självklart val för stilrena och unika fritidshus eller andra kustnära projekt. Samtidigt ser vi ett stort intresse för produkten bland plåtslagare, säger Kari Koskinen och tillägger:

- När vi kan erbjuda en yta som håller sig oförändrad över tid, ger det större frihet att använda materialet i design – oavsett placering eller projektets läge.

Med GRANUM EXTRA lanserar zinktillverkaren två nya och förbättrade varianter, som båda uppfyller kraven för korrosionsklass C4 – en svart variant och en ny gråton med en mer nyanserad ytstruktur. Samtidigt fasas den tidigare GRANUM-serien ut.

- Den nya ytan gör svart zink särskilt väl lämpad för de nordiska kustområdena. Den tål saltluft och fukt och behåller sitt stilrena, mörka uttryck över tid utan att få vita utfällningar. Det gör det enklare att använda svart zink i både moderna och traditionella projekt, oavsett hur utsatt platsen är för väder och vind, avslutar Kari Koskinen.

LATEST NEWS

- News from the industry
8/20/2025
Inred smart för effektivare produktionMitutoyo och Nemera i precisionspartnerskapAI och empati i kundupplevelsen
8/19/2025
Värdet av repetitionDana Lim satsar på återvunnen plastFörsta svenska auktionen för Dome Auctions
8/18/2025
Dataanalys förutspår trender i inomhusluftProdukt- och prototyptillverkning
8/15/2025
Så väljer du rätt legeringTeleskopskenor från Industrilås Scantruck premiärvisar eldriven teleskoplastareSouthco breddar E5-seriens kamlåsutbud
8/14/2025
Sätt ett kryss i kalendern Mätutrustning Dell lanserar plattform för AI-dataSkissad konst får liv i FalkenbergVärldens största Dalahäst målas i Partille