Latest news


- News from the industry

Akustik avgörande i Lidingös nya simhall

Ljudmiljö prioriterad för bättre upplevelse
När Lidingö stads nya simhall nu har invigts markerar det slutet på ett av kommunens mest efterlängtade projekt och starten på en ny epok för simning, träning och rekreation. Den moderna anläggningen ersätter Gångsätrahallen från 1965 och är utformad för att möta dagens krav på tillgänglighet, hållbarhet och funktion – men framför allt för att erbjuda en behaglig och säker ljudmiljö i en av de mest akustiskt utmanande byggnadstyper som finns.

Behovet av en ny simhall har varit stort under lång tid. Julia Bartholomeusz, projektledare på Lidingö stad, beskriver hur projektet har vuxit fram i nära dialog med invånarnas behov:

- En ny simhall har länge stått högst upp på Lidingöbornas önskelista. Ambitionen har varit att skapa en inkluderande miljö där barn kan lära sig att simma, där föreningslivet får plats att växa och där vuxna hittar både motion och avkoppling, säger hon.

Den nya anläggningen rymmer en 25-metersbassäng med svikt och trampolin, en multibassäng med höj- och sänkbar botten, samt ett familjebad med tillhörande omklädningsrum. Det finns även café, bastur, träningslokaler och ytor för simklubbens verksamhet. Allt är utformat för att så många som möjligt ska kunna använda anläggningen på ett tryggt och givande sätt – utan att få ont i huvudet av buller och oljud. Därför har Rockfon levererat akustiska undertak till projektet.

Gestaltning inspirerad av klassiska badhus
Norconsults arkitekter har utgått från en tydlig arkitektonisk idé där klassisk, tidig 1900-talsstil möter moderna byggnadsprinciper. Den ljusa putsade fasaden, de stora spröjsade fönstren och den harmoniska symmetrin knyter an till både historiska badhus och till den omgivande bebyggelsen i området.

Malin Ahlstedt, ansvarig arkitekt och affärsutvecklingschef badhus på Norconsult, förklarar:
- Simhallar är viktiga samlingspunkter och därför ville vi skapa en byggnad att vara stolt över. Vi ville skapa ett uttryck som ger simhallen en egen karaktär men som också harmoniserar med omgivningen.

Interiört fortsätter samma tanke. Mjuka kulörer, omsorgsfulla materialval och referenser till klassiska badhusmiljöer skapar en lugn atmosfär som binder samman ute och inne.

Ett av simhallens mest komplexa områden
Simhallar är bland de mest krävande miljöer som finns när det gäller ljud. Stora rum, hårda ytor och vattenytor skapar naturligt mycket efterklang. Utan välplanerade akustiska lösningar kan miljön snabbt bli bullrig, stressande och svår för både personal och besökare.

- Ytskikten i en simhall ger naturligt mycket efterklang och då är det avgörande att tak och väggar ger goda akustiska förutsättningar för taluppfattbarhet och ljudnivå, säger Malin Ahlstedt.
Hon kompletteras av Julia Bartholomeusz, som fortsätter:

- Akustik är mycket viktigt i alla offentliga byggnader och särskilt i en simhall. Den akustiska miljön påverkar både personalens arbetsmiljö och besökarnas upplevelse, och är avgörande för att alla ska kunna uppfatta instruktioner och känna sig trygga.

För att uppnå den höga akustiska kvaliteten valdes akustiska stenullslösningar från Rockfon, vars inbyggda kvaliteter gör att produkterna passar mycket bra även i krävande bassängrumsmiljöer med hög luftfuktighet och stora ljudvolymer.

- När vi som arkitekter väljer akustiska undertak måste estetik, materialitet och akustisk funktion samspela. Produkterna som installerats motsvarar väl våra förväntningar både när det gäller uttryck och prestanda. De färgade undertaken blev dessutom ett väldigt fint inslag, säger Malin Ahlstedt.

En simhall att vara stolt över
Med den nya simhallen nu öppnad för allmänheten känner både kommunen och projektgruppen stor stolthet över resultatet. Julia Bartholomeusz berättar:
- Vi är mycket nöjda med projektet och resultatet av allas ansträngningar. Det känns fantastiskt att simhallen nu är öppen och kan börja användas av alla som längtat efter den.

Malin Ahlstedt delar förhoppningen om hur byggnaden kommer att tas emot:
- Vi hoppas att invånarna i Lidingö stad tar emot byggnaden väl och att de kommer att trivas och vistas här, avslutar hon.

LATEST NEWS

- News from the industry
12/3/2025
Visa och AWS i samarbeteHMS köper del av Molex-enhetAI driver fler automatiserade attacker
12/2/2025
Ny säkerhetsventil höjer maskinsäkerhetenEffektiv plintmärkning – allt i en lösningSäkerhet vid svetsningOmklädningsrum med plats för allaX-Guard maskinskydd
12/1/2025
Ny frakttjänst – För med­lemmar på IndustritorgetMiljöpåverkan från elektriska UTVMer kraft i varje snitt Denodo når topposition hos Dresner
11/30/2025
Handhållen termograferingSlipmaskinerDaggpunktsgivare för tryckluft – SUTORedskap till teleskoplastarePackningar för entreprenadmaskiner
11/28/2025
Begagnad truck under Black WeekGummimattorFå 25% RABATT på HibouAir DUO BLE Passivering i hygienkänsliga miljöerPlanera process­ventilation i verkstaden
call