Latest news


- News from the industry

Askalon får ny vd

Den första utanför familjen
Det är 52 år sedan Kjell Warnqvist grundade det som i dag är en av ventilsbranschens största nordiska spelare.

Vd-rollen gick i arv till sonen Mats som nu lämnar över den till Joel Frödin. - Det känns tryggt att lämna över rodret till Joel, säger Mats Warnqvist efter nästan 30 år som vd.

Vi backar till början av 70-talet. Scanraff – nuvarande Preem – ska bygga Skandinaviens största och modernaste raffinaderi i Lysekil. Kjell Warnqvist har goda kontakter och kan se till att Fisher-ventiler levereras i tid till bygget. Han grundar Peab Processinstrument & Elektro AB vilket är starten på en framgångssaga. När företaget firar 20 år har det 19 anställda, omsätter 30 miljoner, har verksamhet i Finland och erbjuder komplett reglerventilsservice i Peab Teknikcenter. År 1997 tar Kjells son Mats över rollen som vd.

Byter till Peab
Två år senare kortas namnet ner till Peab Process AB och inom de kommande dryga tio åren växer företaget ur sina lokaler. Det starka samarbetet med Emersons märke Fisher fortsätter i Sverige och Peab tar över agenturen i både Danmark och Finland. - När vi öppnar i Finland blir vi tvungna att byta namn eftersom Peab är skyddat i Finland, berättar Mats Warnqvist. Moderbolaget heter Askalon efter en häst som en vän till familjen har. Så vi byter. Från 2010 heter vi Askalon och moderbolaget Peab.

År 2017 har företaget närmare 60 anställda och representerar en stor mängd av Emersons ventilfabrikat. Emerson köper Pentair Valves & Controls vilket innebär att portföljen växer. Askalon förvärvar ventildelen i Eriks Armatur och tar över närmare 20 medarbetare inom sälj och service. Askalon har nu ensamrätt att marknadsföra Emersons ventilfabrikat från tidigare Pentair, exempelvis Keystone, Sempell och Vanessa. - Förvärvet innebär att vi måste anställa fler stödfunktioner. Så vi går från 60 till 100 på bara något år.

Förvärvas av Momentum Group
Samma år som Askalon firar 50 år förvärvar Momentum Group företaget av familjen Warnqvist. Momentum Group har, några år tidigare, köpt Askalons systerbolag Intertechna. - Momentum Group är bra köpare och nu har jag en bra efterträdare som känner organisationen och har en bra relation med Emerson. Stjärnorna står rätt, säger Mats Warnqvist.

Joel Frödin har arbetat som säljchef för den svenska organisationen på Askalon sedan 2018. - Det var en självklarhet att tacka ja när jag fick frågan, berättar han. Det här är en bra organisation.

Vilken blir den största utmaningen i din nya roll?
- Att tänka hela organisationen i stället för Sverige. Det är mycket att lära sig, men organisationen känner mig och vi har en bra ledningsgrupp. Jag har vice vd Jörgen Lindahl som är ett viktigt och stabilt stöd. Sedan årsskiftet har Joel Frödin varit tillförordnad vd. Den 9 maj tar han formellt över rollen.

På frågan om vilka tre råd Mats Warnqvist vill ge sin efterträdare svarar han: - Var flexibel, lyssna på organisationen – här finns mycket kunskap. Och slutligen; värdesätt relationen med Emerson.

För Mats Warnqvist som har andats Askalon hela sitt vuxna liv blir skillnaden stor när han kliver av den 9 maj. - Askalon har varit allt. Det blir en stor skillnad för mig som levt i Askalon dygnet runt. Men det känns helt tryggt för organisationen att lämna över till Joel.

Contact information

Mailing address
Nolgårds­vägen 11
66341 Hammarö
Region
Hammarö
Värmlands county
Sweden
Organization id:
556346-6167
Founded: 1973
Employees: 115
English description is missing, swedish description below.

Askalon AB arbetar sedan 1973 för att förbättra processindustrins applikationer – för en säker och hållbar framtid. Vi är i dag cirka 115 medarbetare med hög kompetens inom ventiler, ventildiagnostik, ventilservice och projektledning. Dessutom har vi en egen konstruktionsavdelning för tillverkning av rörsystem och processmoduler samt ett utbildningscenter med kurser riktade till processindustrin.
Vi är en av ventilbranschens mest kompletta aktörer. Vi kan tillgodose kunders behov av reglerventiler, säkerhetsventiler och avstängningsventiler och har de erfarenheter och resurser som krävs för att hantera allt från enstaka ventiler och reservdelar till komplexa ventilprojekt.

Vi erbjuder processindustrin ett vältrimmat samarbete kring service och underhåll av ventiler. Vi utför underhåll, reparation och kalibrering - på plats hos kund eller i någon av våra verkstäder. Askalon är det enda företaget som är auktoriserat att serva Emersons ventiler i Sverige, Finland och Danmark.
Ventildiagnostik avgör om du behöver plocka ner ventilen för renovering i verkstad eller om det är möjligt att göra arbetet med ventilen i ledningen.

Vårt huvudkontor med lager, verkstad och utbildningscenter ligger på Hammarö utanför Karlstad. Vi har säljkontor och verkstad på flera platser i Sverige, Danmark och Finland. Du hittar våra kunder inom branscher som pappersbruk, olja och gas, vattendistribution, avloppsvattenrening, kärnkraftverk och konventionella kraftverk, kemisk industri och hela den gröna omställningen i P2X. Vi har ett tätt samarbete med Emerson Automation Solutions och VAG Group. Vi är en del Momentum Group.

arrow_downwardSee below for more information about our business.

Latest ads from Askalon AB

All 8 objects by this company

Agents

AEV, Sweden (General agent)
AEV är en ledande tillverkare av innovativ ventilteknologi som hjälper kunder inom flytande naturgas-branschen (LNG), oljeindustrin, kemisk och petrokemisk industri att kunna arbeta mer säkert och effektivt
AMMtech, Sweden
AMMtech designar och tillverkar spjällventiler av hög kvalitet för industriell luft- och gasbehandling
Andersson Greenwood, Sweden (General agent)
Innovativa och omfattande tryckhanteringslösningar som definierar industristandarder för repeterbar, bubbelstängd avstängning och lång livslängd.
Baumann, Sweden (General agent)
Med Baumann™ kan du säkerställa effektiv rengöring och sanering, kontrollera högflödesområden och öka tillgängligheten med lösningar som är utformade för att uppfylla de strikta kraven som finns i dagens toppmoderna anläggningar
Bettis, Sweden (General agent)
Bettis™ är känt för avancerad teknik, tillförlitlighet, säkerhet och innovation som uppfyller de hårdaste och krävande automationskraven på marknaden, från blotta ställdon till sofistikerade ventilsystem.
Biffi, Sweden (General agent)
Biffi™ är en av världens ledande tillverkare av ställdon. I över 60 år har företaget funnits på den globala marknaden. Biffi är valet för dem som vill ha både ett omfattande utbud av standardställdon och de bästa skräddarsydda lösningarna
Cash Valves, Sweden
Cash-ventiler för tryckreducering och tryckhållning reglerar trycket i många olika system inom processindustrin.
Clarkson, Sweden (General agent)
Clarksons™ avstängnings- och reglerventiler har lett industrin i elastomerteknik i 50 år. Den omfattande serien av slurry- och skjutspjällsventiler leder marknaden inom gruv-, mineralbearbetnings- och processindustrin.
Crosby, Sweden (General agent)
Crosby™ säkerhetsventiler upprätthåller branschens mest omfattande och kapabla flödesanläggningar för provning i luft, ånga och vatten.
El-O-Matic, Sweden
Högkvalitativa pneumatiska ställdon för processindustrier och högt korrosiva industriella applikationer.
Emerson Valves, Sweden
Enardo, Sweden
Enardo™ är världsledande inom utveckling och tillverkning av ångkontrollmedel som används var helst vätskor och gaser bearbetas eller lagras.
Fasani, Sweden (General agent)
Fasani™ levererar konstruerade kilslids-, kägel- och backventillösningar för rör med stor diameter, ädellegeringsmaterial, kryogenservice och appplikationer för ångturbinutvinning i uppströms olje-, gas-, kraft- och petrokemiska marknader.
FIELDVUE, Sweden (General agent)
Fisher™ FIELDVUE™ är den överlägset mest sålda lägesregulatorn på marknaden. Instrument använder sig inte av statistisk data utan alltid realtidsdata.
Fisher, Sweden (General agent)
​Fisher™ reglerventiler och regulatorer är kända för sin kvalitet och reglernoggrannhet. Fisher reglerventiler och självverkande regulatorer används i många olika industriella applikationer inom processindustrin där noggrann kontroll och prestanda krävs.
K-Ball, Sweden (General agent)
K-Balls™ högkvalitativa och prestandadrivna kulventiler är idealiska för de flesta allmänna industri- och processapplikationer, inklusive vatten, luft, olja, gas och kemiska processer.
Keystone, Sweden (General agent)
Keystones™ industriella vridspjällsventiler är kända för sin tillförlitlighet, lång driftstid och låg underhållskostnad. Keystone har ett brett utbud av ventiler så som spjällventiler, kulventiler och slurryventiler.
KTM, Sweden (General agent)
Manuella och automatiska kulventiler och ställdon som kan göra en miljon rotationer om året. Det gör KTM™ till en pålitlig, effektiv och långvarig lösning.
KTM Mecafrance, Sweden (General agent)
KTM™ Mecafrance kulventiler sätter standarden i branschen. De är konstruerade för att hålla längre, ge fler cykler och minska livscykelkostnaden. KTM Mecafrance ingår i Emersons sortiment av Final Control-produkter.
Kunkle Valves, Sweden (General agent)
Kunkles™ topklassiga säkerhetsventiler tillhandahåller lägre kostnader för driften och överstiger samtidigt förväntningarna på kvalitet.
Lunkenheimer, Sweden (General agent)
Lunkenheimer™ är en av de mest tekniskt avancerade slurryventilerna på marknaden. Lunkenheimer tillhandahåller lösningar för gruvtillämpningar i aluminiumoxid-, nickel- och guldprocesser.
Neotecha, Sweden (General agent)
Neotechas™ ventiler är världskända för sin tillförlitlighet i de mest avancerade applikationerna för gjutningsteknik där PFA ska appliceras över en metallkärna.
Penberthy, Sweden (General agent)
Penberthy™ är erkänt som världsledande leverantör av högkvalitativ nivåinstrumentering i nivå- och flödesindikeringsprodukter för pumpning, blandning eller uppvärmning av vätskor och gaser.
Pentair Südmo, Sweden
Südmo är en global ledare inom hygienisk och aseptisk ventilteknik och processutrustning för flera industrier.
Sapag, Sweden (General agent)
SAPAG VALVES har tillverkat ventiler sedan 1929 och erbjuder ett mycket brett utbud av specialanpassade ventiler. Vridspjälls- och kulventiler från DN8 till DN3000.
Sempell, Sweden (General agent)
Sempell™ utvecklar tillförlitliga säkerhets-, back-, turbinomvandlings- och startventiler för den senaste generationen högkvalitativa superkritiska kraftverk.
Tartarini, Sweden (General agent)
Tartarinis™ breda produktportfölj erbjuder innovativa, pålitliga och kostnadsoptimerade lösningar för naturgaskunder.
TopWorx, Sweden
TopWorx™ diskreta ventilstyrning och GO™ Switch-positionsavkänningsteknik ger absolut säkerhet i de mest utmanande applikationerna genom ökad driftsäkerhet, lönsamhet och reduceringstid.
VAG, Sweden
VAG kan hittas där vattnet pumpas, behandlas, lagras och distribueras. Världen kräver modern vattenförvaltning, och det är precis vad VAG levererar
Vanessa, Sweden (General agent)
Vanessas™ beprövade ventillösningar löser kundernas behov och säkerställer att processen presterar till största möjliga potential. En unik kvalitetsventil som levererar när det ställs tuffa krav.
Varec, Sweden (General agent)
Varec™ säkerhetsutrustning med brand- och explosionsskydd. Produkterna har integrerad behållnings- och nödventil, flamskyddsmedel, regulatorer, mätluckor, manluckor och flytande sugaggregat.
Vexve Armatury, Sweden
Vexve Armatury är specialiserade på stora, kundanpassade industriventiler, tekniska enheter och relaterade tjänster för kraftproduktion, järn- och stålindustrin samt gas och väte. Ventilerna konstrueras enligt kundens specifikationer med hänsyn till krävande driftförhållanden och de högsta säkerhetsstandarderna
Virgo, Sweden (General agent)
Med decennier av erfarenhet från design till installation arbetar Virgo™ ständigt med att utveckla ventiler som löser kundernas behov av beprövade, högkvalitativa, värdebaserade flödeslösningar.
Yarway, Sweden (General agent)
Pålitlig prestanda och beprövad teknik för pumpskydd och ånglösningar. Yarwayprodukter har avancerad teknik som underlättar kraftig prestanda och utmärkt tillförlitlighet.

Certifications

AAA – ID06 – ISO 9001:2015 – SSG Access

Contacts

Askalon AB
054-57 92 00
Sofia Telby
Marketing and Communications Manager
054-57 92 27
Marie Ögren
054-57 92 11
Joel Frödin
CEO
054-57 92 03
Erik Nilsson
Sales Manager
054-57 92 63

Videos

Askalon history 1973-2023

Askalon history 1973-2023
Your service partner
We are Customized Solutions
Optimizing Diagnostics
Valve packing hydrogen
Askalon - We are designing solutions
Askalon - Your valve partner
Askalon sustainability services
Askalon Diagnostics
Askalon Engineering
Möt Askalon AB

LATEST NEWS

- News from the industry
3/19/2026
Cellnex stärker nordisk verksamhetDenodo lanserar AI-fokuserad dataplattformNya cloud-native mikro­tjänster för campingMatrix42 utser Patrick Adams till CRONya AI-förmågor från Cisco och NVIDIA
3/18/2026
ISCAR QUICK-THREAD Multitandade gängskärNytt innovativt trådlöst säkerhetssystemElmontörsutbildning för kvinnor återvänderSäkerhet i solcellsanläggningarRätt klimatlösning för ditt elskåp
3/17/2026
Gummikomponenter för medicinindustrinPackstationer som gör jobbet enklareMobila maskiner kräver robusta lösningarFortinet lanserar FortiOS 8.0Globalisering och lokal produktion
3/16/2026
Samarbete som driver ALPHAs utvecklingCondair tilldelas BIM Leadership AwardAtt bygga en hållbar framtidVarför luften i förskolor är avgörande
3/13/2026
Snart 40 år med OKSNyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
call