Advertisement
Detailed search
Login
Become member
Advertisement
Toggle navigation
notes
Login
search
account_balance
Company
concierge
Rfq
delivery_truck_speed
Book shipping
storefront
Buy & Sell
approval_delegation
Offers
group_add
Job ads
edit_square
Become member
person
My account
diamond_shine
Visit our web agency
English
Swedish
account_balance
Company
account_balance
Company
assignment
Directory A-Z
handshake
Agents
contract_edit
Register basic info for free
concierge
Rfq
delivery_truck_speed
Book shipping
storefront
Buy & Sell
deployed_code
Products
precision_manufacturing
Industrial Machinery
forklift
Forklift Truck
front_loader
Construction Machinery
gavel
Auction objects
assignment
Directory A-Z
approval_delegation
Offers
approval_delegation
View current offers
add_box
Create offer
mark_email_read
Subscribe to offers
group_add
Job ads
group_add
Search for jobs
assignment
Directory A-Z
edit_square
Become member
edit_square
Become member
playlist_add_check
Features when you're logged in
auto_read_play
References
person
My account
diamond_shine
Visit our web agency
English
Swedish
Contact
Become member
Start page
/
News
/
View latest news
/
Ville göra skillnad
account_balance
Company
concierge
Rfq
delivery_truck_speed
Book shipping
storefront
Buy & Sell
approval_delegation
Offers
group_add
Job ads
edit_square
Become member
person
My account
diamond_shine
Visit our web agency
English
Swedish
Start page
/
News
/
View latest news
/
Ville göra skillnad
Latest news
- News from the industry
Send tip
Ville göra skillnad
Fick ett magiskt år
IBN startades för ett år sedan av Ahmed ”Ibbe” Ibrahim, Johan Nyberg, Max Brådhe och Henrik Larsson som en motvikt till storbolagen. Då var de hoppfulla och gick in med fullt personligt engagemang och tro på att IBN kunde utmana de traditionella tak- och plåtgrossisterna genom att vara en snabbfotad och dynamisk aktör med närhet till kunden.
Hur har det gått, Max Brådhe, grundare och delägare av IBN?
– Över all förväntan! Vi har fått ett astronomiskt stort stöd av både de företag som vi hade hoppats på och även av nyfunna relationer, vilket har gjort att vi är väldigt nöjda med vårt första år. Vi har etablerat oss ordentligt och hoppas att vi ses som en aktör att räkna med framöver.
Har ni fått många nya kunder, alltså?
– Ja, det har vi, även om alla kunder i princip är nya kunder eftersom vi var helt nystartade när vi pratades vid senast. Vi har fått med oss de flesta kunder och leverantörer som vi hade en relation med och fler därtill. Många vill stötta en mindre aktör och vi är snabbfotade och stolta över det vi gör. Även om vi inte har bokslutet helt klart ännu så ser det ut som att vi landar på över hundra miljoner kronor i omsättning vårt första år. Det är mer än vad vi någonsin vågade drömma om.
Sist vi pratade bestod IBN av er fyra grundare. Hur många är ni nu?
– När vi startade visste vi inte hur det skulle gå, så vi jobbade allihop i princip dygnet runt. Det får man visserligen räkna med, men vi kom till en punkt där vi var tillräckligt nöjda med omsättningen och lönsamheten. Nu har vi rekryterat människor som vi trivs väldigt bra ihop med. I dagsläget är vi sju personer, med ytterligare en person på väg in. Några av våra medarbetare känner vi sedan tidigare, men vi har också en medarbetare som kommer från en helt annan bransch och som vi lär upp. Det är ett sätt för oss att dra vårt strå till stacken och bidra till återväxten i branschen.
– Grossistmiljön är tuff, men vi har haft kul hela vägen. Att vi har så roligt säger en del om arbetsmiljön och jag tror att det är därför som folk från branschen har vågat hoppa på vårt tåg. Kunderna känner av att det råder en bra atmosfär. Vi har fortfarande sjukt kul, hela gänget, och vi är bra på att fördela arbetsbelastningen som fortfarande är hög. Allting blir enklare när alla är positiva och IBN vill fortsätta att vara branschens gladaste bolag.
Vilka utmaningar har ni stött på under det här året?
– Många. Den primära utmaningen för vår del har varit att behålla lugnet och klara av den volym som har varit och belastningen över tid. Vi jobbar fortfarande som sagt i princip hela tiden. Likviditeten har också varit utmanande, speciellt från start. Vi har vuxit snabbt och inte haft bokslutssiffror att visa upp. I en relativt kapitalkrävande verksamhet, där kreditförtroende hos leverantörer är en nyckel, blir det en utmaning i sig själv.
Ni hade en tämligen offensiv affärsplan, det är väl också en utmaning?
– Ja, IBN satte i gång på en tuff marknad med väldigt etablerade aktörer och vi har jobbat hårt för att få folk att tro på oss som bolag. Inte minst därför är vi väldigt stolta över att ha lyckats så bra och ser fram emot utvecklingen under 2024.
Hur känns det att vara i lokalerna där ”allting började”, det vill säga Plåtleverantören och Ruukki Express gamla lokaler. Alla ni fyra delägare har ju en koppling till just dessa lokaler.
– Häftigt. Jag hade mitt första jobb i lokalerna och även de andra har antingen jobbat här eller haft andra kontaktpunkter med lokalerna. Många av våra kunder har spenderat tid här tidigare på ett eller annat sätt. Om kunden har ett trevligt minne härifrån så smittar det av sig på oss och andra besökare i lokalen. Att ha gjort i ordning allting själva från kontor till lager och på så sätt fått lokalen att bli vår egen gör att vi bryr oss lite extra. Det blir helt enkelt ett coolt cirkelslut.
Ni skulle ha en grand opening i våras. Hur gick det?
– Eftersom vi inte hann med en öppningsfest i våras så ordnade vi i stället ett tvådagarsjulbord tillsammans med våra leverantörer. Det avslutades med en hejdundrande julfest på fredagen. Närmare 900 personer besökte oss under dessa två dagar och cirka 150 personer deltog i julfesten. Målet var att ge tillbaka till dem som har hjälpt oss på resan och att skapa en kväll som folk sent glömmer. På plats hade vi bland annat en trollkarl, boxboll, air hockey och en tatuerare, så nu springer det omkring ett gäng plåtslagare med IBN-relaterade tatueringar, haha. Det var en skön avslutning på året och dessutom en anknytning till traditionen med julbord i dessa lokaler.
Ni har skapat en webbplats också?
– Vi är förvånansvärt lite digitala med tanke på hur unga vi är och har varken Facebook eller Instagram, bara en enkel webbplats för att visa att vi finns. Kanske utvecklar vi den eller börjar med sociala medier, men vår huvudsakliga marknadsföring sker än så länge med mun till mun-metoden.
Vilka planer har ni för framtiden?
–Vi siktar på att få en ny etablering på plats under 2024, eftersom vi har många kunder på norra sidan av Stockholm och vill kunna serva dem bättre.
Max vill rikta ett stort tack till alla som har hjälpt IBN att komma så här långt.
– Jag kan inte riktigt uttrycka hur fantastiskt det känns när folk ger en det här förtroendet. Att starta IBN är det häftigaste jag har gjort i mitt liv!
2/7/2024
-
Industritorget
LATEST NEWS
- News from the industry
Send tip
Fladderputsmaskin OSS 200 för effektiv ytfinish
20
26
0
1
2
3
Med slipband eller borste
Svartviks Svarvteknik stärker digital närvaro
20
26
0
1
2
3
Utökar satsningen via Industritorget
Nu lanseras nya Millenium!
20
26
0
1
2
3
Micro-PLC för modern och flexibel automation
Planering och schemaläggning för stabilare drift
20
26
0
1
2
3
Så skapas förutsägbarhet och stabilitet i underhållsarbetet
Särskild ställningsutbildning
20
26
0
1
2
3
Utbildning för arbete med avancerade ställningar över 9 meter
OEM Automatic i internationell expertpanel
20
26
0
1
2
3
Framtiden för 3D- och Machine Vision
Red Hat och NVIDIA fördjupar AI-samarbetet
20
26
0
1
2
3
Skalbara lösningar för framtidens AI
Rökutsug & ventilation vid svetsning
20
26
0
1
2
3
Skydda hälsa och arbetsmiljö
Starkt samarbete för kompromisslös kvalitet
20
26
0
1
2
2
Gummidelar i absolut toppkvalitet
En arbetsmiljö utan faropiktogram
20
26
0
1
2
2
Vad betyder det i praktiken?
En hitmaskin till salu
20
26
0
1
2
2
E-Type säljer traktor på Klaravik
Castrol och LION Smart samarbetar
20
26
0
1
2
2
Direkt batterikylning för framtidens elbilar
Utforska potentialen hos moderna gaffeltruckar
20
26
0
1
2
2
Moderna gaffeltruckar formar framtidens logistik
Palo Alto Networks om 2026
20
26
0
1
2
2
Nu går vi in i “The Year of the Defender”
Effektiva maskiner skyddar dina produkter
20
26
0
1
2
1
Säker emballering för trygg leverans
Kingston kvar bland största privata 2025
20
26
0
1
2
1
Stabil tillväxt och stark marknadsposition
Ett sportfiske-Mekka stänger
20
26
0
1
2
1
Mängder av Abu Garcia-prylar säljs på Klaravik
Lund, Malmö och Helsingborg vecka 5!
20
26
0
1
2
0
Gratis ventilationsevent med lunch ingår
Gummilösning mötte spännande förfrågan
20
26
0
1
2
0
Innovation löste unika krav
Framtidssäkrad kylning med ny CO2-kylare
20
26
0
1
2
0
Effektiv och hållbar lösning från SMC
Allt du behöver veta om absorbenter från Myrins
20
26
0
1
2
0
Myrins Industri
Gradsaxen i modern plåtbearbetning
20
26
0
1
2
0
Nyckelmaskin för precision och effektivitet
Vi deltar i expertpanel om 3D-vision
20
26
0
1
2
0
Insikter om framtidens Machine Vision
AI-utvecklingen ställer nya krav
20
26
0
1
2
0
CISO:n är nyckel till säker implementation
Knivskarp och underhållsvänlig macerator
20
26
0
1
2
0
Easy Maintenance med maximal prestanda
MCS Hyrsystem uppdaterar webbgränssnittet
20
26
0
1
1
9
MCS Hyrsystem lanserar nyheter i sitt webbgränssnitt, MCS Online
INOMEC lagerför Waterbags
20
26
0
1
1
9
Nya året bjuder på smarta lösningar
FPT-motorer triumferar på Dakar 2026
20
26
0
1
1
9
Bevisad kraft under extrema förhållanden
Industritorget förenklar B2B-affärer
20
26
0
1
1
6
Smidigare förfrågningar mellan företag
Gaardbye Supply lanserar live produktdata feeds
20
26
0
1
1
6
Smidigare lagerstyrning med live produktdata
Kompakt radarnivågivare
20
26
0
1
1
6
För krävande miljöer
Fiberlaser
20
26
0
1
1
6
Fördelar med fiberlaser vid laserskärning
Snökedjor för tunga fordon
20
26
0
1
1
6
Silverstar för maximal drivkraft och framkomlighet
Epicals nya styrelse driver strategisk tillväxt
20
26
0
1
1
6
Teemu Salmi blir styrelseordförande
Arktisk natur formar Nuuks stadsutveckling
20
26
0
1
1
6
Hållbar arkitektur i samspel med landskapet
AWS öppnar EU-suverän molninfrastruktur
20
26
0
1
1
6
Ökad kontroll och regelefterlevnad i Europa
Industriväggar i glas
20
26
0
1
1
6
för öppna och ljusa ytor
Submit press release
Popular articles
Senaste veckan
Senaste månaden
Fiberlaser
Industritorget förenklar B2B-affärer
Ett sportfiske-Mekka stänger
Utforska potentialen hos moderna gaffeltruckar
Palo Alto Networks om 2026
Starkt samarbete för kompromisslös kvalitet
En hitmaskin till salu
En arbetsmiljö utan faropiktogram
Castrol och LION Smart samarbetar
Kingston kvar bland största privata 2025
Därför väljer allt fler miljöanpassade trähus för framtidens boende
Industritorget förenklar B2B-affärer
Fiberlaser
Elpolering får ökad betydelse i branscher med höga renhetskrav
Ett sportfiske-Mekka stänger
Utforska potentialen hos moderna gaffeltruckar
Palo Alto Networks om 2026
Starkt samarbete för kompromisslös kvalitet
En hitmaskin till salu
En arbetsmiljö utan faropiktogram
Exotiska silikongjutgods med låg friktion
20
26
0
1
1
5
Klaravik säljer fler än 24 000 entreprenadobjekt
20
26
0
1
1
5
Nu drar EM i handboll i gång
20
26
0
1
1
5
Allt du behöver veta om svetsglasögon
20
26
0
1
1
5
Lutningsgivare för mobila maskiner
20
26
0
1
1
4
Trygg och stabil leverantör
20
26
0
1
1
4
Castrol stöttar MM Technology i Dakar
20
26
0
1
1
4
Komplett sortiment av moderna brick slips
20
26
0
1
1
4
Framtidens motorer
20
26
0
1
1
4
Stöd och möjligheter
20
26
0
1
1
4
Certifierade gummilösningar för livsmedel
20
26
0
1
1
3
Övervakning avslöjar dolda luftföroreningar
20
26
0
1
1
3
Vattentank för industriella behov
20
26
0
1
1
3
AI-verktyg stärker HR:s handlingskraft
20
26
0
1
1
3
Fortinet och Nvidia i samarbete
20
26
0
1
1
3
VD accelererar mot miljardmål 2030
20
26
0
1
1
3
Fakta eller vana vid avfuktning
20
26
0
1
1
2
Därför behövs hybridtänk med kvantdatorer
20
26
0
1
1
2
Så inreder du en funktionell verkstad
20
26
0
1
1
2
Kabeltestning och certifiering
20
26
0
1
1
2
Hjullastarens livslängd
20
26
0
1
1
2
Portabel flödesmätare
20
26
0
1
1
2
Savika Kombikantvik i produktion
20
26
0
1
1
2
Driftsäkerhet i fokus:
20
26
0
1
1
2
Ny advokatbyrå etableras i Göteborg
20
26
0
1
1
2
Diskmaskin24.se slår upp portarna
20
26
0
1
1
2
Effektiv B2B-lösning för restpartier
20
26
0
1
0
9
Därför väljer allt fler miljöanpassade trähus för framtidens boende
20
26
0
1
0
9
Nytt rekord för traktorer på Klaravik
20
26
0
1
0
9
Tungaloy stärker sin gröna omställning
20
26
0
1
0
9
Ny precisionsnivå i koordinatmätning
20
26
0
1
0
9
Tre tech-trender som präglar 2026
20
26
0
1
0
9
DenaliWeld Jet 1500 serien
20
26
0
1
0
9
Industriell tillverkning med 3D-skrivare
20
26
0
1
0
8
Ett titt in i Weycors framtid
20
26
0
1
0
8
1/8/2026
Specialanpassade EPDM-membran i volym
Stabil kommunikation i industrin
Framväxande ekonomier leder AI-utvecklingen
1/7/2026
Minilastare som arbetsmaskin
DEUTZ stärker service i norra Sverige
Produktivitet växer när medarbetare mår bra
Ren inomhusluft avgörande i datacenter
Branschanpassade lösningar för dina behov
1/6/2026
Kompetens och utbildning blir allt viktigare inom lagerarbete
Snäckhjul – en viktig komponent i mekanisk kraftöverföring
Elpolering får ökad betydelse i branscher med höga renhetskrav
12/30/2025
ATEX-klassat uttagssystem för bilindustrin
ISCAR Sverige i avtal med Sohlbergs
Ändrade standarder för kulventiler
12/26/2025
TM-Sängar revolutionerar sängindustrin
A complete company profile includes
Logotype
Contact information
Contacts
Business description
Services & Products
News articles
Videos
Links: Website, Facebook, Instagram, LinkedIn etc.
Files (for example pdf)
Agencies
Certifications
Map
See example of a service provider company profile:
Gnosjö Automatsvarvning AB
See example of a company selling products:
AJ Produkter AB
Stock file transfer for Buy & Sell
Do as, for example,
Gnosjö Machine & Tools AB
, publish all
your products at once through stock file transfer.
Download information/requirement specification for stock file transfer here »
Access pack for Buy & Sell
We can offer you a solution that automatically sends over the products to your own website, so that you don't have to enter them manually. The product, which we call Access pack, is also responsive, i.e. mobile-friendly.
For more information, please contact our support and they can tell you more about our services and what they mean.
For example, view
DeWi AB's website
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Send Email
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss