Latest news


- News from the industry

Välkommen till Svetslärarmötet

Den 10-11 oktober 2024!
Temat för årets Svetslärarmöte är "Hälsa & Säkerhet" och äger som tidigare år rum på Lustikulla Konferens i Liljeholmen i Stockholm.

Genom Svetslärarmötet vill vi bidra till att höja kompetensen för våra svetslärare. Lärarna är en viktig del i att säkerställa tillgången på kompetent personal till svensk industri.

Förlängt anmälningsdatum till 18 september!

Här kan du anmäla dig

Kostnaden för fortbildningskonferensen är 2 600 kronor för två dagar inklusive seminarier, svetsdemo, utställning och måltider. Se detaljer i anmälan.
För middagen på kvällen den 10 oktober har vi abonnerat restaurang TAK/Izakaya högst upp i den 14 våningar höga byggnaden vid Brunkebergstorg med oslagbar utsikt över Stockholms takåsar.

Se programmet här

Åsa Malmqvist, Marknadschef / Marketing Manager
Direct: +46 8 120 304 07
Mobile: +46 733 187 888
E-mail: asa.malmqvist@svets.se
Web: www.svets.se

LATEST NEWS

- News from the industry
3/13/2026
Nyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
3/12/2026
Tunnaste skärskydds­handsken i toppklassRobusta gummi-metall-anslutningarNär roboten blir kollega i logistikenOlsons Maskinservice AB blir återförsäljareÄventyr över Nordsjön
3/11/2026
Optimera HVAC-filter med PM-dataEpical prisas 2026
3/10/2026
Nyhet: eCLIQ-cylindrarElesa presenterar produktserien Soft-TouchGravlund lyfter fitnessbranschenNyheter på Elmia Verktygsmaskiner 2026Happiness at work
3/9/2026
Logistik utan gränserAutonom tusenkonstnär sätter ny standardVälkommen på cyber­säkerhetsevent i Tranås
call