Latest news


- News from the industry

Samarbetsavtal: Nordiska Textilakademin & Idésömnad

Unikt textilt testcenter för textilindustrin
Genom ett nytt samarbetsavtal kan startups i Borås INKs process få använda Nordiska Textilakademins nya testcenter Textile Fashion Center. De kan också få handledning av Idésömnad vid användning av maskinparken.

Tidigare i vår har Borås INKs stora lokal på våning två fått nytt liv. Med Nordiska Textilakademin och Idésömnad som hyresgäster är målsättningen att ytan ska utnyttjas på ett mer effektivt sätt av entreprenörer och startups som befinner sig i Borås INKs inkubatorprocess.

Nordiska Textilakademin såg stora möjligheter i ytan för att skapa ett unikt textilt testcenter där de kan använda TEKO och IF Metalls branschvalideringssystem för att kartlägga och validera kompetenser som efterfrågas av dagens och morgondagens textilindustri.

Idésömnad erbjuder sömnad och ändringsarbeten till företag och privatpersoner. För Borås INKs startups kommer de att kunna stötta vid frågor kring maskinparken samt erbjuda produktion av mindre testkollektioner.

- Det är trevligt att öka aktiviteten i dessa lokalerna samtidigt som det har ett stort värde för de bolag vi arbetar med att ha tillgång till såväl kompetens som prototypframtagning, säger Stefan Dinér, VD Borås INK.

LATEST NEWS

- News from the industry
1/29/2026
Hålslipning av större detaljer inom industrinAtt välja rätt flismaskinLasersvetsAI-revolutionen driver ökat dataskyddIndustrifastigheter i energifokus
1/28/2026
Ny vd tar över rodret på FumexEtt riktigt kap…Ny timmersåg för professionell sågningSnäckfräsning – precision i mekanisk bearbetningBredden i våra produkter
1/27/2026
Livsmedelsgodkända silikonprototyperHär ligger de dolda energibesparingarna
1/26/2026
Ny eldriven timmersåg för professionell sågningLyftbordTrivsel som gör skillnadVi presenterar HibouAir ControlHubSilikonlister
1/23/2026
Fladderputsmaskin OSS 200 för effektiv ytfinishNu lanseras nya Millenium!Planering och schemalä­ggning för stabilare driftSärskild ställningsutbildningOEM Automatic i inter­nationell expertpanel
call