Latest news


- News from the industry

Komatsu introducerar 2D-lasersystem

På IMC2.0-bandschaktare
Nu kan du få 2D-lasersystem på Komatsu bandschaktare

Komatsu är stolta över att introducera 2D-lasersystemet för iMC2.0- bandschaktare, designat för att överträffa dina förväntningar och revolutionera ditt arbetsflöde. Denna stödjer oavbruten drift vid arbete inomhus eller på platser där GNSS-signalen är av låg kvalitet.

iMC2.0- bandschaktare med 2D-laserlösning krävs beroende på specifika arbetsplatsförhållanden och introduceras som ett alternativ som kan väljas utifrån kundens arbetsplatsförhållanden.

D51 / D61 / D71
iMC2.0 2D-laserlösningen finns nu att beställa för bandschaktare som levereras från Komatsu och som ett kit för maskiner som redan är i drift.

Kontakta din närmaste återförsäljare för mer info.

LATEST NEWS

- News from the industry
11/25/2025
Kingston toppar som SSD-leverantör 2024Mångsidig kombimaskin för verkstadenAI-ambitioner ökar men gapet växer
11/24/2025
Fynda under Blue Week!Skydda vattenmiljönTillstånd klart för nytt stålverk i LuleåMolnet knäcker kodenFasadtegel med hög andel återvunnet
11/21/2025
Långsiktig luftkontroll med HibouAir i SverigeNy anläggning stärker Elesas logistikkraftNy teknik öppnar era för djupanalyserNär får man jobba från stege?Hållbara emballagelösningar
11/20/2025
Massproduktion kräver extrem precisionNEVO genomför ledar­skifte och lanserar ny sajtSvarv för precisions­arbete och utbildningNy broschyr om Isolast® FFKM-lösningarKlaravik ger julgåva till Musikhjälpen
11/19/2025
ISCAR DOVEIQTURNGöteborg får sin första stolsliftHelhetsgrepp som höjer skydd och beredskap