Latest news


- News from the industry

Dana Lim levererar tillfredsställande bokslut

I en utmanad marknad
Nordens ledande tillverkare av lim, spackel och fogmassa har nyligen presenterat sin senaste årsredovisning för 2023/24. Trots de generellt utmanande marknadsförhållandena i byggbranschen, som har lett till en mindre nedgång både på omsättning och resultat, beskriver ledningen räkenskapen som tillfredsställande. Samtidigt har Dana Lim positionerat sig som en föregångare genom att lämna in sin första revisionsgranskade ESG-rapport – hela två räkenskapsår före det lagstadgade kravet.

Dana Lim kan blicka tillbaka på ett år präglat av stora utmaningar inom byggbranschen, men också på en årsredovisning som speglar företagets starka grund och anpassningsförmåga. Den senaste årsredovisningen visar en stabil ekonomisk utveckling med en ökning av både soliditetsgrad och eget kapital, samtidigt som EBITDA minskar jämfört med räkenskapsåret 2022/23.

- Det är ingen hemlighet att byggbranschen har haft motvind under det gångna året, men vår förmåga att anpassa oss till marknadsvillkoren återspeglas i en förhållandevis stabil omsättning och resultat samt en mycket sund soliditet och eget kapital. Det har vi all anledning att vara nöjda med, säger Lars Christensen, VD på Dana Lim.

Ett steg före lagstiftningen
Som en del av Dana Lims fokus på ansvarstagande har företaget i år för första gången lämnat in en revisionsgranskad ESG-rapport – hela två år innan detta blir lagstadgat för företag av Dana Lims storlek. Detta är ett viktigt steg i Dana Lims strategi att ligga i framkant och erbjuda lösningar som matchar och överträffar kundernas och samhällets krav.

- Vi strävar efter att gå först och visa hur hållbarhet och transparens kan gå hand i hand – till fördel för både kunder, samarbetspartners och samhället som helhet. Därför är vi stolta över att redan nu kunna presentera vår ESG-rapport, förklarar Lars Christensen.

Framtidssäkring genom investeringar
Trots det senaste årets avmattning på marknaden håller Dana Lim fast vid en hög investeringsnivå och ser optimistiskt på framtiden. Ett centralt fokusområde är den pågående utbyggnaden av företagets anläggning i danska Köge, vilket ska stärka företagets förankring i både lokalområdet och Norden.

- Även om det har varit ett utmanande år har vi fortsatt stark framtidstro. Vi är övertygade om att marknaden vänder, och därför fortsätter vi att rusta oss för det. Särskilt renoveringar med fokus på energibesparingar har stor potential, säger Lars Christensen och avslutar:

- För oss är det därför helt avgörande att vi fortsätter att säkerställa de bästa ramarna för vårt utvecklingsarbete, vår produktion och våra medarbetare, som är vår grund för att behålla våra aktiviteter i Norden.

Dana Lim grundades 1929 och ägs av Kai Hansens Fond. Företaget har sitt huvudkontor i danska Köge samt dotterbolag i Sverige, Norge, Finland, Polen, Ukraina och Litauen.

LATEST NEWS

- News from the industry
3/19/2026
Säker USB möter nya hotCellnex stärker nordisk verksamhetDenodo lanserar AI-fokuserad dataplattformNya cloud-native mikro­tjänster för campingMatrix42 utser Patrick Adams till CRO
3/18/2026
ISCAR QUICK-THREAD Multitandade gängskärNytt innovativt trådlöst säkerhetssystemElmontörsutbildning för kvinnor återvänderSäkerhet i solcellsanläggningarRätt klimatlösning för ditt elskåp
3/17/2026
Gummikomponenter för medicinindustrinPackstationer som gör jobbet enklareMobila maskiner kräver robusta lösningarFortinet lanserar FortiOS 8.0Globalisering och lokal produktion
3/16/2026
Samarbete som driver ALPHAs utvecklingCondair tilldelas BIM Leadership AwardAtt bygga en hållbar framtidVarför luften i förskolor är avgörande
3/13/2026
Snart 40 år med OKSNyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
call