Latest news


- News from the industry

Axel Holmberg ny VD för Ingrid Capacity

Axel har sammanlagt 15 års erfarenhet inom energisektorn
Axel Holmberg har utsetts till ny VD för Ingrid Capacity. Hans mångåriga internationella erfarenhet inom energisektorn gör honom till en nyckelaktör i att bidra till Ingrid Capacitys europeiska expansion inom energilagring.

Axel Holmberg har sammanlagt 15 års erfarenhet inom energisektorn och kommer närmast från Scatec – ett norskt företag som utvecklar, äger och opererar förnybara energiprojekt globalt. Där har han senast varit med och byggt upp och lett företagets gren i Sydamerika. Dessförinnan arbetade han på Statkraft – Europas största producent av förnybar energi – och SN Power – ett investeringsbolag inom förnybar energi i utvecklingsländer.

”Ingrid Capacity har haft en imponerande utveckling sedan grundandet för knappt två år sedan, och har byggt en fantastisk organisation och en stark plattform för framtiden. Nu står företaget inför ännu en expansionsfas. Jag ser fram emot att få applicera mina tidigare erfarenheter av bolagsbyggande inom energisektorn. Ingrid Capacity skapar de flexibla elnät och digitala verktyg som elektrifieringen och övergången till fossilfri energi behöver. Det är väldigt motiverande att därigenom fortsätta medverka till den gröna omställningen”, säger Axel Holmberg, VD på Ingrid Capacity.

”Ingrid Capacitys expansion i Europa ska strax börja. I snabb takt genomförs nu en fundamental omställning av Europas energisystem, med elektrifiering, digitalisering och övergång till fossilfri el. Det kommer att kräva stora investeringar i nätinfrastruktur, med energilagring som en avgörande lösning för att skapa ett flexibelt och stabilt system. Ingrid Capacity kommer att spela en nyckelroll i denna utveckling mot ett hållbart och effektivt framtida energisystem. Axels mångåriga erfarenhet och expertis inom energisektorn kommer att vara avgörande i denna expansion”, säger Niklas Möller, styrelseordförande i Ingrid Capacity.

Axel börjar på Ingrid Capacity den 1 mars.

LATEST NEWS

- News from the industry
2/25/2026
Rökutsug avgörande för svetsventilationSeal Partner – En del av TeknikprodukterSoft Touch AB blir officiell Jokasafe-representantFrån snöröjning till markarbeteEffektiv avfallshantering med tippcontainer
2/24/2026
En snabb lösning när det brinner i knutarnaErgonomi för hela arbetsplatsen
2/23/2026
Smartare användning av lagerytorDGJ Engineering stärker sin tillverkningskapacitetVinterdrift utan avbrott Rekordförsäljning för baklastareAI och molnteknik räddar korallrev
2/22/2026
När internlogistiken bromsar produktionen – det dolda lönsamhetstappet i industrinNär precision blir en konkurrensfaktor i tung industri
2/20/2026
Laserkraft sparade 520 000 kWh per årTryckluftspoolen AB din trygga partner i tryckluftHur många luftkvalitets­sensorer per byggnad?SLIMLINE NEO – redo för nya EU-kravEngångshandskar för professionellt bruk
call