Latest news


- News from the industry

Areco Monomax® SBS5500 tätskiktsmatta

Debuterar på takmarknaden
Areco Direct presenterar sin nya elastiska tätskiktsmatta Monomax® SBS5500 som är avsedd för enlagstäckning av yttertak. Med den innovativa tekniken bjuder Areco Direct på en produkt som ger långvarig och effektiv vattentäthet och stor flexibilitet.

Enligt Ingvar Delén VD på Areco Direct, ”Monomax® SBS5500 har stor potential att bli en favorit med sin kombination av kvalitet, prestanda och pris”.

Produktfördelar:

• Elastisk tätskiktsmatta som skyddar effektivt mot vatteninträngning i yttre skiktet
• Mycket god dimensionsstabilitet
• Tålig för stora rörelser
• Brandteknisk klass T
• Kostnadseffektiv lösning med hög prestanda
• Uppfyller stränga europeiska standarder för byggprodukter

Monomax® SBS5500 skiljer sig från andra likvärdiga produkter genom att erbjuda både ett prisvärt alternativ samtidigt som det är tillverkat med de senaste teknologierna för att säkerställa högsta möjliga kvalitet. Produktens utformning stödjer Areco Directs strategi om att erbjuda ett brett sortiment av lönsamma produkter till byggbranschen.

Anita Benke
Marknadskoordinator
Huvudansvarig för kreativ marknadsföring och varumärkesfrågor för samtliga bolag inom Areco-koncernen
anita.benke@areco.se
040-6985125

LATEST NEWS

- News from the industry
3/13/2026
Nyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
3/12/2026
Tunnaste skärskydds­handsken i toppklassRobusta gummi-metall-anslutningarNär roboten blir kollega i logistikenOlsons Maskinservice AB blir återförsäljareÄventyr över Nordsjön
3/11/2026
Optimera HVAC-filter med PM-dataEpical prisas 2026
3/10/2026
Nyhet: eCLIQ-cylindrarElesa presenterar produktserien Soft-TouchGravlund lyfter fitnessbranschenNyheter på Elmia Verktygsmaskiner 2026Happiness at work
3/9/2026
Logistik utan gränserAutonom tusenkonstnär sätter ny standardVälkommen på cyber­säkerhetsevent i Tranås
call