LATEST NEWS

- News from the industry

Epiroc vinner stor gruvutrustningsorder

En stor order för gruvutrustning från Eti Bakir i Turkiet
Epiroc, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv- och infrastrukturindustrin, har vunnit en stor order för gruvutrustning från Eti Bakir i Turkiet. Maskinerna kommer att användas för att expandera tre underjordiska koppargruvor och samtidigt göra verksamheten så produktiv och säker som möjligt.

Eti Bakir, Turkiets största gruvbolag, har beställt ett flertal olika borriggar, gruvtruckar och lastare. Utrustningen kommer att användas vid gruvorna Kastamonu Küre, Artvin Murgul och Siirt Madenköy. Utrustningsordern värderas till cirka MSEK 140 och bokades under tredje kvartalet 2021. Utöver utrustning har även service, reservdelar och förbrukningsvaror beställts.

“Epiroc har ett långvarigt och starkt partnerskap med Eti Bakir. Vi är glada att ha en nyckelroll nu när bolaget expanderar sin verksamhet med fokus på säkerhet och produktivitet”, säger Helena Hedblom, Epirocs VD och koncernchef.

“Vi är stolta över att 42 tons-truckar med ejektorflak i koppargruvor kommer att användas för första gången i Turkiet”, säger Gokhan Zengin, Maskinchef på Eti Bakir. ”Vårt samarbete med Epiroc går långt tillbaks. I sex år har vi haft ett komponentavtal och förra året började vi använda Epirocs MD20 bergborrmaskiner för att utveckla underjordsverksamheten.”

De beställda maskinerna inkluderar Boomer ortdrivningsriggar, Simba produktionsborriggar, Boltec bergförstärkningsriggar, Scooptram lastare och Minetruck gruvtruckar. De flesta av enheterna kommer att utrustas med Epirocs telematiksystem Certiq, vilket möjliggör intelligent övervakning av maskinprestanda och produktivitet i realtid, och några av maskinerna kommer att installeras med Epirocs Rig Control System, RCS, vilket gör dem redo för automation och fjärrstyrning.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
För mer information kontakta:
Ola Kinnander, Presschef
070 347 2455
media@epiroc.com

LATEST NEWS

- News from the industry
8/29/2025
Specialanpassade hydraulcylindrarBra att veta om fläktmotorerPassivering med fokus på hållbarhetLasersvetsning med Denali WeldFlismaskiner från Bernards
8/28/2025
Säkerhetsklassad USB-enhet i toppnivåSkyddsutrustning för blästringSkärande verktyg för precision och hållbarhetSnäckväxlarHälsosam färgsättning för framtidens tandvård
8/27/2025
Besök Iscar på EMO i HannoverFå ut mer av din robotPionjärer inom materialNytt namn, samma pålitliga lösningar! Färgade undertak lyfter både design och akustik
8/26/2025
Scantruck visar nyhet på Entreprenad LiveBärbara mätareVägen till en välmående arbetsplats
8/25/2025
Kantvikmaskiner från Savika Trygga byggnader krävs i förändrat klimatCognizant slår rekord med globalt AI-hackathonBygga förtroende digitalt: